• Kalkan
  • Kalkan

Kalkan

Kalkan, Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı olan ve son yıllarda turistlerin gözdesi olmuş şirin bir turistik beldedir. Antik Yunan tarihçilerinden Heredot, Kalkan için “Yıldızlara en yakın yer” demiştir.

Kalkan tertemiz denizi, sakinliği ve bozulmamış doğasıyla dikkat çekiyor. Çiçeklerle ve zevkli mimariylesüslü villalar göze hitap ediyor. Kalkan’ın merkezindeki sahil çakıllıdır. Merkezden denize girmek isterseniz, kıyıda çeşitli yerlerde bulunan merdivenleri kullanarak da denize girebilirsiniz. Kalkan merkezin denizi oldukça temizdir. (Öyle ki, denizdeki gemilerin suyun altındaki gölgelerini görebilirsiniz.) Dilerseniz Kalamar Koyu’ndan da denize girebilirsiniz. Eğer tercihiniz kumsal ise merkezden 13 km batıdaki Patara plajını tavsiye ediyorum. Patara plajı dünyanın en uzun plajlarından birisidir. Kumu oldukça incedir. Denizinin sığ olması sebebiyle de çocuklu aileler için de oldukça uygundur. Patara Plajı’na aracınızla veya merkezden kalkan dolmuşlarla ulaşabilirisiniz. Eğer Patara Plajı’na giderseniz, mutlaka fotoğraf makinenizi de yanınızda götürmenizi öneririm. Günbatımında muhteşem fotoğraflar yakalayabilirsiniz. (Belki benimle de paylaşırsınız. :))

Kalkan’da yapabileceğiniz bir başka aktivite ise tekne turudur. Teknelerle Kaputaş Koyu’na gidebilir, muhteşem mavilikte yüzebilirsiniz. Ayrıca tekneler Fırnaz Koyu, Devetaşı Koyu ve Yılan adasına da uğrarlar.

Kalkan’a gittiğinizde, eğer antik çağlardan kalan eserleri gezmeyi seviyorsanız, Ksantos, Leton ve Patara’yı da görmenizi öneririm. Ksantos, Likya’ya başkentlik yapmıştır. Milattan önce 8. yüzyıldan kalma eserler görülmektedir. Kaya mezarlar, lahit mezarlar ve Likya kültürüne özgü dikme anıt mezarlar günümüze kalan eserlerden bazılarıdır. Letoon, kalıntılardan ve antik kitabelerden anlaşıldığı kadarıyla dinsel ve politik bir alandır. Letoon’da üç adet tapınak bulunmaktadır. Bunların en kuzeyindeki Leto’ya, ortadaki Artemis’e ve güneydeki Apollon’a adanmıştır. Ksantos ve Letoon, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndedir.

Kalkan’daki bir diğer önemli yer ise İslamlar Köyü’dür. İslamlar Köyü Kalkan’ın kuzeyinde ve tepededir. İslamlar Köyü’ne giderseniz, Kalkan ovası ve Akdeniz manzaralı restorantlarda alabalık yemeniz önerilir.

Kalkan Bölgesi

Toplam : {{pResult.Paging.FilteredRecCount}}
Whatsapp: +90 533 760 6656
Yandex.Metrica